15. júna sa uskutočnil výlet, na ktorý sa všetci už dlho tešili. Vycestovali sme až za hranice Slovenska. Čakali na nás nezabudnuteľné zážitky v prekrásnej zoologickej záhrade v Zlíne. Nevynechali sme ani prehliadku nádherného zámku Lešná.
Spoločný výlet detí, učiteľov a rodičov - ZOO Zlín
Koncert ZUŠ Nedožery Brezany - hudobný odbor, literárno -dramatický odbor
4. júna 2024 sa predviedli naše deti navštevujúce Základnú umeleckú školu Nedožery Brezany, pôsobiacu v priestoroch našej školy. Pripravili si pre rodičov pekný program plný hudby, spevu a krásnych rozprávok.
Medzinárodný deň detí 31.5.2024
Tento krásny sviatok sme oslávili zábovno- pohybovým dopoludním. Deti sa dostýtosti vybehali, vyskákali, vyjašili a na záver dostali aj sladký darček k ich sviatku.
Želáme vám krásny Medzinárodný deň detí. Želáme vám, aby ste často zapínali SEBA, aby ste žili v pekných priateľstvách a boli neustále darom pre vaše rodiny.
Športová olympiáda v ŠKD 29.5.2024
Netradičné športové disciplíny, radosť z pohybu a súťaženia nechýbali v školskom klube. Deti boli ocenené medailou, nechýbala ani sladká odmena. Veríme však, že najväčšou odmenou sú spoločné chvíle pri športe.
Dolní Studénky 22.5. - 24.5.2024
V dňoch 22. až 24. mája 2024 sa 15 detí našej základnej školy zúčastnilo stretnutia družobných škôl v Českej republike v Dolních Studénkach.
Vyrážali sme v stredu ráno, vyprevádzal nás dážď a v niektorých očiach aj drobné slzičky. Tie sa však spolu s dažďom rýchlo vysušili už počas veselej cesty autobusom. V Dolních Studénkach na nás čakala pani riaditeľka Dagmar Evjaková s vychovávateľkami a deťmi. Už v tomto momente začali vznikať prvé kamarátstva. Deti si prezreli školu a vyhrali sa v areáli školy. Dievčatá využili rozľahlý dvor s preliezkami a chlapci sa vrhli s českými chlapcami hneď na futbalové ihrisko. Po ubytovaní sa v miestnej telocvični sme sa pohrali na miestnom ihrisku.
Ráno nás čakali výdatné raňajky v miestnej „ hospode“, ktorú prevádzkuje škola ako svoju vývarovňu pre školskú jedáleň. Doobeda sme navštívili Šumperk, detskú expozíciu s názvom Svet v miestnom múzeu, ale prezreli sme si aj klasické priestory múzea. Zvyšný čas do obeda deti venovali prehliadke centra mesta a drobným nákupom. Obed sme absolvovali opäť v Dolních Studénkach a po obede nás čakali hry a súťaže spoločne s českými deťmi v areáli základnej školy. Večer opekačka a zase hry na ihrisku.
Spanie v miestnej telocvični bolo veselé a bezproblémové. Ráno po raňajkách sme sa opäť stretli s kamarátmi v škole a zúčastnili sa s nimi jednej vyučovacej hodiny. Prváci sa hrali, druháci rozprávali na vlastivede, tretiaci súťažili v matematike a štvrtákov čakala spoločná hudobná výchova so štvrtákmi a piatakmi. Potom už nastal čas lúčenia a cesta domov.
Ďakujeme pani riaditeľke našej družobnej školy Dagmar Evjakovej a jej milému kolektívu za krásny program, ktorý pre naše deti pripravili. Už teraz sa tešíme na spoločne strávené chvíle tu u nás na Slovensku.
Veľké ďakujem patrí aj firme Bogobus, ktorá nám zabezpečila bezproblémovú dopravu.
Dobre nám je v školskej družine
Veselé divadielka v ŠKD
Posledné dni v ŠKD patria divadlu. Deti deťom vymýšľajú rozprávky, kde nechýba smiech, radosť, napätie i ponaučenie... Spoločné chvíle a zážitky sú nenahraditeľné.
Stretnutie s hasičmi - 13.5.2024
V pondelok 7. mája sme mali netradičnú návštevu. Svoj príchod ohlásila hlasnou sirénou a blikajúcimi majákmi. Áno, je to tak, prišli medzi nás hašiči. Keďže ich veľké auto by sa nezmestilo na náš školský dvor, čakali sme ich na futbalovom ihrisku. Boli sme radi, že sme si pekne z blízka mohli poobzerať hasičské auto. Sebinkov ocino pán Milan Píš nám porozprával o svojej práci, čo všetko robia a ako ľuďom pomáhajú a potom nám predviedol rôzne nástroje a oblečenie, ktoré pri svojej práci používajú. A nielen to, každý z nás si mohol na chvíľu vyskúšať hasičskú prilbu, či obliecť hasičské oblečenie. Zistili sme, že práca hasičov je naozaj náročná. Bolo to naozaj skvelé dopoludnie a všetci sme si ho poriadne užili. Ďakujeme pánovi Milanovi Píšovi.
Stavanie májov - 30.4.2024
Máj, máj, máj, zelený,
pod oblôčkom sadený.
Tradičné stavanie troch májov nechýbalo u nás v obci ani tento rok. Máje boli postavené aj za účasti našich detí.
Deň Zeme, Deň vody, Deň čajov
Týmto vzácnym dňom sme sa venovali v priebehu týždňa od 22.apríla do 26. apríla 2024. Pre žiakov boli pripravené pestré aktivity. V Školskej družine deti vytvárali krásne práce na tieto témy, prváčikovia sadili kvietky, učili sa ako šetriť vodou, čistili záhradku a kreslili zvieratká. Druháci a tretiaci vyrobili hmyzie domčeky, ktoré teraz oživujú okolie našej školy. Štvrtáci pracovali s témou les, vytvárali les a sadili izbové kvety, ktoré skrášlia prostredie našich tried.
Návšteva z Dolních Studének
16. apríla sme privítali mimoriadne milú návštevu. Boli ňou pani riaditeľka Dáša Evjaková aj s učiteľkami Sabínou Gintherovou a Markétou Zatloukalovou z Dolních Studének, našej družobnej školy. Stretnutie bolo veľmi príjemné a srdečné. Navštívili aj naše deti v triedach, porozprávali im o pripravovanej návšteve našich detí v Dolních Studénkach, o programe, ktorý ich tam čaká, o deťoch, ktoré sa už na nich tešia.
Výchovný koncert - Bubnovačka - 25.4.2024
Africké bubny priniesli radosť deťom do našej školy. Stali sme sa súčasťou atraktívneho a zábavného programu pre deti. Obrovský pocit šťastia a radosti zažili naše deti, keďže s dokázali naučiť hrať na bubny za pár minút. Deti zistili, že pri bubnovaní nepotrebujú poznať noty a zároveň zistili, že bubnovanie zlepšuje tímovú spoluprácu, osobnosť, pamäť a kreativitu.
Každý žiak dostal svoj bubon a spolu sme vytvorili bubenícky orchester. S využitím veľkých bubnov, malých bubnov a perkusií sa zahrali hudobné hry, nacvičili pieseň a zažili pocit, aké je to hrať spolu ako hudobná kapela.
Zápis do 1. ročníka - 5. apríl 2024
Zápis do 1. ročníka sa uskutoční 5.4.2024 od 13.00 – do 17.00 hod v priestoroch základnej školy.
V deň konania zápisu je žiaduca osobná účasť obidvoch zákonných zástupcov spolu s dieťaťom.
K zápisu do 1. ročníka je potrebné, aby si zákonní zástupcovia priniesli platné občianske preukazy a rodný list dieťaťa.
Prihlášku možno podať:
- v listinnej podobe na formulári - Prihláška na vzdelávanie v základnej škole s podpismi oboch zákonných zástupcov Prihlaska_na_vzdelavanie_v_zakladnej_skole(1).pdf
alebo
- elektronicky prostredníctvom elektronickej prihlášky s povinnou papierovou prílohou č. 3. Príloha č. 3 Priloha_c._3_Podpisy_zakonnych_zastupcov.docx
Základná škola, Hlavná 375, 972 05 Sebedražie ponúka:
školu rodinného typu s príjemným prostredím a priateľskou atmosférou,
modernú inovatívnu výučbu v triedach s najnovšou technikou a novým nábytkom,
nižší počet žiakov v triedach umožňujúci individuálny prístup,
výborné výchovno-vzdelávacie výsledky žiakov ,
100% kvalifikovanosť pedagógov, kvalitnú školskú družinu,
výtvarný, pohybový a turistický krúžok
vyučovanie anglického jazyka od 1.ročníka,
podporu zdravého životného štýlu, vedenie k ľudovým tradíciám,
prezentácia žiakov na obecných akciách,
zrekonštruované okolie školy, umelý trávnik, altánok,
mimoškolské aktivity: turistika, plávanie, výlety, divadelné predstavenia, koncerty, školy v prírode,
zošity, pracovné zošity a sadu pomôcok zdarma – hradí ich obec Sebedražie.
29
Veľkonočné prázdniny
Veľkonočné prázdniny budú od štvrtku 28. marca 2024 do utorku 2. apríla 2024. Nástup do školy po prázdninách je v stredu 3. apríla 2024.
Beseda so spisovateľkou Lenkou Gaherovou
Ďalšia skvelá aktivita pre našich žiakov, na ktorú sme sa všetci veľmi tešili. Pani spisovateľka Lenka Gaherová píše knihy pre dospelých ale aj pre deti. Naši žiaci jej tvorbu poznajú. S jej knižkami Máša a Lili a 3 De z 3.D sme sa už stihli zoznámiť na hodinách čítania a veru nielen výbuchy smiechu ale aj slzičky vtedy občas boli.
Pani spisovateľka nám porozprávala, ako jej knihy vznikli, o kom písať začala, ako tvorí knižky teraz. Deti sa dozvedeli, že aj ona mala psíkov, presne takých ako opisuje v knižke Máša a Lili, a že dokonca má presne taký istý handicap ako jedna z jej postáv v knihe - dobre nepočuje. Bola to vlasnte ona, komu priniesli domov psíka, aby ju upozorňoval, keď niekto zvoní alebo klope pri dverách. Taktiež napríklad jazdievala na motorke spolu so psíkom presne ako teta v knihe. Zistili, sme že v knihách vyrozprávala zážitky svoje alebo svojich detí, ostatných blízkych či známych. Veľmi nás potešila informáciou, že pracuje na pokračovaní príbehov o psíkoch, tentoraz to budú psíkovia Maruška a Miuška.
Deti zažili hodinu plnú poznávania, rozhovorov a nekonečných otázok. Po besede nasledovala autogramiáda, pani spisovateľka s radosťou podpisovala deťom knihy, ktoré deti mali, ale aj tie, ktoré si mohli kúpiť.
Ďakujeme pani spisovateľke Lenke Gaherovej za nezabudnuteľné chvíle.
Tráviť chvíle s knihami a ich vôňou je vždy krásne....
Hľadanie veľkonočných vajíčok
Veľká noc sa spája s mnohými zvykmi. Oslavy jari v minulosti začínali na Zelený štvrtok, kedy sa podľa ľudových tradícií musel každý pri východe slnka umyť rannou rosou alebo vodou z potoka, aby bol po celý rok zdravý. Na Veľký piatok sa nesmelo hýbať so zemou, v tento deň značkovali uši ovečkám, pretože verili, že ich to menej bolí. Na bielu sobotu sa pripravovalo veškonočné jedlo, piekli sa koláče a gazdiné zamúčenými rukami od cesta hladkali kmene stromov, aby dobre rodili. V nedeľu sa svätilo jedlo v kostoloch a po nedeľnej omši sa mohlo začať hodovať. Veľkonočný pondelok bol časom zábavy. Typickým zvykom pre tento sviatok je šibanie vŕbovými korbáčmi a oblievačka, ktorá mala ženám a dievčatám zaručiť zdravie i krásu po celý rok. Koledníci za odmenu dostávali kraslice, prípitok aj peniaze. Na stole nesmeli chýbať domáce mäsové špeciality, vajíčka na rôzne spôsoby ani koláče.
Ďalším zvykom bolo, že deti na lúke hľadali kraslice, ktoré pre ne ukryl veľkonočný zajačik. Vajíčkobranie má dávne korene v našich končinách. Túto pôvodne germánsku tradíciu poznali naši predkovia už v 16. storočí. Milý zvyk sa neskôr udomácnil vo Francúzsku, Rakúsku, USA a Anglicku. U nás vajíčkobranie vytesnila šibačka a oblievačka, čo je tak trochu škoda, lebo dobrodružné hľadanie maškŕt je pre deti veľkou zábavou.
Mlsné jazýčky sme aj my potešili touto príjemnou tradíciou v areáli školy. Každá trieda mala pripravené sladučké farebné veľkonočné vajíčka poschovávané na školskom dvore. Bolo že to veľa radosti pri ich hľadaní.
Vešanie veľkonočných vajíčok
Nielen doma chceme mať pekne. Preto sa deti rozhodli skrášliť vajíčkami vŕby v parku. Veríme, že potešia obyvateľov obce.
Školské kolo Slávik Slovenska 22.3.2024
Tí najlepší speváčikovia zo všetkých tried sa stretli a súťažili o titul školského slávika - žiaka so zlatom v hrdle.
Súťažilo 12 odvážnych žiakov - Ninka Žiláková, Ela Ličková, Chiara Škodová, Diana Minichová, Dušan Koža, Mária Mauerová, Lukáš Dubravský, Barbora Šupáková, Liliana Varhaníková, Laura Hurtišová, Romana Valušková a Nela Ziaťková.
Porota mala ťažkú úlohu vybrať tých najlepších.
1. miesto - Laura Hurtišová, 4. trieda
2. miesto - Dušan Koža, 2. trieda
3. miesto - Barbora Šupáková, 3. trieda
Cena sympatie poroty - Nina Žiláková, 1. trieda
Gratulujeme víťazom.
Vynášanie Moreny - 21.3.2024
Jeden z najarchaickejších zvykov, ktorý sa zachoval do dnešných čias. Koná sa koncom zimy a vyjadruje túžbu ľudí skoncovať s chladným počasím a privolať teplé lúče slnka. Tento zvyk má korene v predkresťanskom období, keď ľudia verili, že prírodu ovládajú nadprirodzené sily, ktorých konanie možno ovplyvniť. Týmto silám pripisovali aj striedanie ročných období.
Morena symbolizovala zimu, preto ak ľudia chceli, aby prišla jar, museli ju zabiť, utopiť v potoku alebo upáliť. Mala podobu slamenej figuríny oblečenej do ženských šiat, ktorú niesli mladé devy so spevom k potoku. Pri brehu ju vyzliekli, zapálili a hodili do vôd rozmŕzajúcej rieky.
ZIMU VYŽENIEME,
TEPLO PRINESIEME.
Aj my smespolu s našimi kamrátmi škôlkarmi vyhnali ZIMU – MORENU a privítali JAR – VESNU.
Hravé opakovanie prírodovedy v 4. triede
O tom, že učiť sa dá aj hravo sa presviedčajú na vyučovacích hodinách aj naši štvrtáci. Tentoraz hravou a zážitkovou formou opakovali učivo prírodovedy o prírodných spoločenstvách. Viac fotiek vo fotoalbume.