Máme tu marec – mesiac knihy. Pri tejto príležitosti učitelia pre žiakov pripravujú množstvo aktivít. Ich cieľom je vzbudiť u nich záujem o detskú literatúru a motivovať ich k čítaniu. Ideálne je, keď deti vnímajú knihy ako svojich priateľov.
Marec sa už odpradávna spája nielen s príchodom jari, obdobia, kedy sa príroda opäť prebúdza k životu a kvitne v plnej svojej kráse, ale aj s neutíchajúcim zdrojom vedomostí a informácií, a síce s knihami.
Marec – prvý jarný mesiac, ktorý sa spája nielen s príchodom slnečných dní či prvých prác v záhradkách, ale i s odpočinkom v podobe čítania kníh. O tom, že marec je mesiacom kníh ste iste už počuli.Ale viete, prečo sa knihy spájajú práve s týmto mesiacom?Bolo to tak vždy?Hovorí vám niečo meno Matej Hrebenda? Ak vás zaujímajú odpovede na tieto otázky, nájdete ich práve tu.
“Nemáte radi knihy?
Nebaví vás čítať?
Dávate prednosť iným aktivitám či záľubám?
Knihy – prečo si nájsť čas na ich čítanie?
V minulosti knihy patrili do rúk len vzdelaným, vysoko postaveným ľudom (zvyčajne mužov). Neskôr sa pohľad na knihy výrazne zmenil, ženy i deti sa čoraz častejšie utiekali ku knihám a kniha sa tak stala predmetom, ktorý spájal ľudí rôznych vekových skupinách, bez ohľadu na pohlavie či politické názory. Deti nahlas čítali verše z kníh počas vyučovania, študenti živo diskutovali o prečítaných knihách. I dnes knihy ľudí spájajú (ale i rozdeľujú v diskusiách) prostredníctvom školskej výučby či čitateľských krúžkov.
Prečo sa stať vášnivým čitateľom kníh?
• Obohacujú slovnú zásobu a zlepšujú vyjadrovacie schopnosti čitateľov;
• Pozitívne ovplyvňujú psychické procesy – skvalitňujú myslenie a tým, že vyžadujú „ponorenie sa do deja“, môžu zlepšiť schopnosť sústredenia sa; • Rozvíjajú fantáziu tvorivosť;
• Sú podnetné - nútia čitateľa rozmýšľať, polemizovať, hľadať odpovede a utvoriť si vlastné názory a spôsoby riešenia životných situácií;
• Slúžia ako jedna z foriem pasívneho oddychu, relaxu a odstránenia stresu.
Prečo je marec mesiacom kníh?
Tradícia, prečo marec dostal prívlastok mesiac kníh, tkvie v masovej akcii, ktorú iniciovalo Ministerstvo kultúry spolu so Zväzom československých spisovateľov, nakladateľmi či knižnými obchodmi v roku 1955. K myšlienke zvýšenia počtu čitateľov sa pripojili organizácie a občania, ktorí pravdepodobne na počesť ľudového básnika Mateja Hrebendu, za mesiac kníh zvolili marec. Tým vzdali úctu mesiacu, v ktorom sa narodil aj zomrel tento významný šíriteľ a milovník knižnej kultúry. Či už patríte k verným „knihomoľom“ alebo ste príležitostný marcový čitateľ, nezabudnite, že knihy treba čítať s láskou!